Senaste inläggen

Av agneta svensson - 14 mars 2013 21:39

Montenegros bidrag är Who See -  med Igranka

esc
ANNONS
Av agneta svensson - 14 mars 2013 21:34

Farid Mamedov och låten Hold me är Azerbaijans bidrag till ESC.

esc
ANNONS
Av agneta svensson - 14 mars 2013 21:10

Resultat Damer kortprogram:


1. Yuna Kim, Korea

2. Carolina Kostner, Italien

3. Kanako Murakami, Japan

4. Kaetlyn Osmond, Canada

5. Ashley Wagner, USA


10. Viktoria Helgesson, SVERIGE



Av agneta svensson - 14 mars 2013 13:48

 Damernas kortprogram

StN.NameNation
 

Warm-Up Group 1


 
1Patricia GLESCIC
  SLO
2Brooklee HAN
  AUS
3Juulia TURKKILA
  FIN
4Kexin ZHANG
  CHN
5Tina STUERZINGER
  SUI
 

Warm-Up Group 2


 
6Anita MADSEN
  DEN
7Isadora WILLIAMS
  BRA
8Alina FJODOROVA
  LAT
9Kaetlyn OSMOND
  CAN
10Carol BRESSANUTTI
  ITA
11Inga JANULEVICIUTE
  LTU
 

Warm-Up Group 3


 
12Anne Line GJERSEM
  NOR
13Nathalie WEINZIERL
  GER
14Yuna KIM
  KOR
15Kerstin FRANK
  AUT
16Monika SIMANCIKOVA
  SVK
17Kaat VAN DAELE
  BEL
 

Warm-Up Group 4


 
18Sonia LAFUENTE
  ESP
19Natalia POPOVA
  UKR
20Elena GLEBOVA
  EST
21Gracie GOLD
  USA
22Elene GEDEVANISHVILI
  GEO
23Jenna MCCORKELL
  GBR
 

Warm-Up Group 5


 
24Akiko SUZUKI
  JPN
25Valentina MARCHEI
  ITA
26Adelina SOTNIKOVA
  RUS
27Viktoria HELGESSON
  SWE
28Elizaveta TUKTAMYSHEVA
  RUS
29Zijun LI
  CHN
 

Warm-Up Group 6


 
30Kanako MURAKAMI
  JPN
31Ashley WAGNER
  USA
32Mae Berenice MEITE
  FRA
33Mao ASADA
  JPN
34Carolina KOSTNER
  ITA
35Alena LEONOVA
  RUS
 
De 24 bästa går vidare till finalen.
 

Isdans kortprogram

 

Warm-Up Group 1


 
1Allison REED / Vasili ROGOV
  ISR
2Justyna PLUTOWSKA / Peter GERBER
  POL
3Olesia KARMI / Max LINDHOLM
  FIN
4Sara HURTADO / Adria DIAZ
  ESP
 

Warm-Up Group 2


 
5Piper GILLES / Paul POIRIER
  CAN
6Federica TESTA / Lukas CSOLLEY
  SVK
7Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI
  ITA
8Siobhan HEEKIN-CANEDY / Dmitri DUN
  UKR
9Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS
  LTU
 

Warm-Up Group 3


 
10Irina SHTORK / Taavi RAND
  EST
11Lucie MYSLIVECKOVA / Neil BROWN
  CZE
12Zsuzsanna NAGY / Mate FEJES
  HUN
13Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR
  TUR
14Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV
  BLR
 

Warm-Up Group 4


 
15Madison CHOCK / Evan BATES
  USA
16Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV
  AZE
17Cathy REED / Chris REED
  JPN
18Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO
  RUS
19Pernelle CARRON / Lloyd JONES
  FRA
 

Warm-Up Group 5


 
20Meryl DAVIS / Charlie WHITE
  USA
21Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND
  GBR
22Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI
  GER
23Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
  CAN
24Tessa VIRTUE / Scott MOIR
  CAN
 

Warm-Up Group 6


 
25Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT
  FRA
26Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE
  ITA
27Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI
  USA
28Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV
  RUS
29Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV
  RUS
 
De 20 bästa går vidare till finalen.
 
 
 

Av agneta svensson - 14 mars 2013 13:34

Resultat par kortprogram:

1. Tatania Volosozhar/Maxim Trankov, Ryssland

2. Megan Duhamel/Eric Radford,  Canada

3. Aliona Savchenko/Robin Szolkovy, Tyskland 

4. Yuko Kavagoti/Alexander Smirnov, Ryssland

5. Kirsten Moore/Dylan Moscovitch, Canada


Mina favoriter förutom 3.an och 4.an ovan är det Franska paret Vanessa James/Morgan Cipress

som för närvarande ligger på en 8.e plats.


Resultat herrar kortprogram:

1. Patrick Chan, Canada

2. Denis Ten, Kazakstan, Den stora skrällen .......

3. Kevin Reynolds, Canada

4. Daisuke Takahashi, Japan

5. Brian Joubert, Frankrike


16. Alexander Majorov, Sverige


Mina favoriter förutom 4.an  och 5.an ovan är Yuzuru Aznyu, Japan som hamnade på en 9.e plats efter

ett misslyckat program. Här ska sägas att han har världsrekord i höga poäng sen tidigare tävling. På

10.e plats ligger Fransmannen Florent Amodio ...han föll i en piruett.


Av agneta svensson - 13 mars 2013 21:16

Startordning i herarrnas kortprogram. Sveriges Alexander Majorov startar som nr 18 ikväll.

Förutom honom så hejar jag på  Daisuke Takahashi, och Yuzuru Hanyu Japan, Brian Joubert och Florent Amodio Frankrike. Dety är mina favoriter.

Konståkninges VM 2013 går av stapeln i Kanada och visas på tv4 sport kl. 22 ikväll.


1Abzal RAKIMGALIEV
  KAZ
2Jorik HENDRICKX
  BEL
3Kim LUCINE
  MON
4Christopher CALUZA
  PHI
5Viktor PFEIFER
  AUT
 Warm-Up Group 2 
WDPavel IGNATENKO
  BLR
7Andrei ROGOZINE
  CAN
8Yakov GODOROZHA
  UKR
9Alexei BYCHENKO
  ISR
10Paolo BACCHINI
  ITA
11Paul Bonifacio PARKINSON
  ITA
 Warm-Up Group 3 
12Maciej CIEPLUCHA
  POL
13Ronald LAM
  HKG
14Jin Seo KIM
  KOR
15Zoltan KELEMEN
  ROU
16Viktor ROMANENKOV
  EST
17Justus STRID
  DEN
 Warm-Up Group 4 
18Alexander MAJOROV
  SWE
19Peter LIEBERS
  GER
20Maxim KOVTUN
  RUS
21Max AARON
  USA
22Misha GE
  UZB
23Nan SONG
  CHN
 Warm-Up Group 5 
24Javier FERNANDEZ
  ESP
25Kevin REYNOLDS
  CAN
26Brian JOUBERT
  FRA
27Florent AMODIO
  FRA
28Tomas VERNER
  CZE
29Takahito MURA
  JPN
 Warm-Up Group 6 
30Michal BREZINA
  CZE
31Yuzuru HANYU
  JPN
32Denis TEN
  KAZ
33Daisuke TAKAHASHI
  JPN
34Patrick CHAN
  CAN
35Ross MINER
  USA
 
De 24 bästa går vidare till friåkningen
 

 Uppgifter lånade från ISU hemsida

Av agneta svensson - 13 mars 2013 16:46

Frankrike skickar  Amandine Bourgeois med låten  L'enfer et moi  (Helvetet och jag) till Malmö.

esc
Av agneta svensson - 12 mars 2013 11:45

Agnetha Fältskog släpper nytt soloalbum omkring 13 maj. En av låtarna är When You Really Loved Someone 

som är ute som singel just nu. Här är den.....Ser verkligen fram emot albumet.

Presentation

Vill ha så kul som möjligt.....

Mina andra sidor

 

Väder

Tidigare år

Sök i bloggen

 

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Bloggvänner

Bloggar jag följer

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ havefun med Blogkeen
Följ havefun med Bloglovin'

Min gästbok


Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se